Yageo RT0805BRD07620KL
RT0805BRD07620KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07620KL
Brief Description
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07620KL.pdf
Availability of RT0805BRD07620KL
QUANTITY
RT0805BRD07620KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07620KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07620KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07620KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07620KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07620KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07620KL
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VHDM-H BP HDR 8X10 OPEN datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HD FIR TREE/CABLE TIE 120LB 15" datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 630MA 150 MOHM datasheet.pdf