Yageo RT0805BRD07620RL
RT0805BRD07620RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07620RL
Brief Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07620RL.pdf
Availability of RT0805BRD07620RL
QUANTITY
RT0805BRD07620RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07620RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07620RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07620RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07620RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07620RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07620RL
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MCG20K datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf