Yageo RT0805BRD076K19L
RT0805BRD076K19L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD076K19L
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD076K19L.pdf
Availability of RT0805BRD076K19L
QUANTITY
RT0805BRD076K19L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD076K19L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD076K19L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD076K19L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD076K19L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD076K19L Details Description
Related parts for RT0805BRD076K19L
CONN RCPT 7POS 11.18MM R/A SLDR datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.4V SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC PWR MGMT HANDSETS 30WLP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS datasheet.pdf