Yageo RT0805BRD07732RL
RT0805BRD07732RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07732RL
Brief Description
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07732RL.pdf
Availability of RT0805BRD07732RL
QUANTITY
RT0805BRD07732RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07732RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07732RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07732RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07732RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07732RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07732RL
MODULE POWER ENT RT/WIRE TERM 1A datasheet.pdf
IC COMP OTT R-R 44V TSOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf