Yageo RT0805BRE07113KL
RT0805BRE07113KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07113KL
Brief Description
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07113KL.pdf
Availability of RT0805BRE07113KL
QUANTITY
RT0805BRE07113KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07113KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07113KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07113KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07113KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07113KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07113KL
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf