Yageo RT0805BRE0711K8L
RT0805BRE0711K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0711K8L
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0711K8L.pdf
Availability of RT0805BRE0711K8L
QUANTITY
RT0805BRE0711K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0711K8L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0711K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0711K8L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0711K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0711K8L Details Description
Related parts for RT0805BRE0711K8L
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 32QFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
PNL MNT 110V BLUE 3MM datasheet.pdf