Yageo RT0805BRE07180KL
RT0805BRE07180KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07180KL
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07180KL.pdf
Availability of RT0805BRE07180KL
QUANTITY
RT0805BRE07180KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07180KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07180KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07180KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07180KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07180KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07180KL
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2.5A datasheet.pdf