Yageo RT0805BRE07182KL
RT0805BRE07182KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07182KL
Brief Description
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07182KL.pdf
Availability of RT0805BRE07182KL
QUANTITY
RT0805BRE07182KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07182KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07182KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07182KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07182KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07182KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07182KL
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1502TR 12 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 2, TU datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 20' datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf