Yageo RT0805BRE0721KL
RT0805BRE0721KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0721KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0721KL.pdf
Availability of RT0805BRE0721KL
QUANTITY
RT0805BRE0721KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0721KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0721KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0721KL
Related LinksRT0805B, RT0805BRE0721KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0721KL Details Description
Related parts for RT0805BRE0721KL
RES ARRAY 9 RES 12K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION LIN SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH SMART HISIDE DSO-12 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.34"L X 2.21"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf