Yageo RT0805BRE07240RL
RT0805BRE07240RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07240RL
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07240RL.pdf
Availability of RT0805BRE07240RL
QUANTITY
RT0805BRE07240RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07240RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07240RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07240RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07240RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07240RL Details Description
Related parts for RT0805BRE07240RL
IC MCU 8BIT OTP/EPROM 28 PSOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
PATCH CORD 2-COND 5FT datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.41"LX2.38"W datasheet.pdf