Yageo RT0805BRE0740R2L
RT0805BRE0740R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0740R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0740R2L.pdf
Availability of RT0805BRE0740R2L
QUANTITY
RT0805BRE0740R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0740R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0740R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0740R2L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0740R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0740R2L Details Description
Related parts for RT0805BRE0740R2L
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A BLACK TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
IC HALL ELEMENT 4SIP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf