Yageo RT0805BRE07464KL
RT0805BRE07464KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07464KL
Brief Description
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07464KL.pdf
Availability of RT0805BRE07464KL
QUANTITY
RT0805BRE07464KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07464KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07464KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07464KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07464KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07464KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07464KL
RES SMD 84.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LENS TRANSPARENT ROUND RED datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/GRN 2.7-3.9 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 1/2" datasheet.pdf
IGBT 600V 30A TO247 datasheet.pdf