Yageo RT0805BRE0763R4L
RT0805BRE0763R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0763R4L
Brief Description
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0763R4L.pdf
Availability of RT0805BRE0763R4L
QUANTITY
RT0805BRE0763R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0763R4L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0763R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0763R4L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0763R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0763R4L Details Description
Related parts for RT0805BRE0763R4L
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FILTER RFI PCB MOUNT 10A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 4POS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf