Yageo RT0805BRE07715KL
RT0805BRE07715KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07715KL
Brief Description
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07715KL.pdf
Availability of RT0805BRE07715KL
QUANTITY
RT0805BRE07715KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07715KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07715KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07715KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07715KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07715KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07715KL
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 20DB datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14SO datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 4A 205 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf