SiTIME SIT3808AC-2-33EG
SIT3808AC-2-33EG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-2-33EG
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-2-33EG.pdf
Availability of SIT3808AC-2-33EG
QUANTITY
SIT3808AC-2-33EG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-2-33EG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-2-33EG
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-2-33EG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-2-33EG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-2-33EG Details Description
Related parts for SIT3808AC-2-33EG
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 10A datasheet.pdf
HEATSINK 19X19X19.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6+36POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf