Yageo RT0805BRE07715RL
RT0805BRE07715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07715RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07715RL.pdf
Availability of RT0805BRE07715RL
QUANTITY
RT0805BRE07715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07715RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07715RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07715RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07715RL Details Description
Related parts for RT0805BRE07715RL
IC REG LDO 1.8V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC 1394B OHCI-LYNX CTRLR 144LQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.3S. - 5.7MM DIA datasheet.pdf
XCEDE 4P REC MONOBLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf