Yageo RT0805BRE0790R9L
RT0805BRE0790R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0790R9L
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0790R9L.pdf
Availability of RT0805BRE0790R9L
QUANTITY
RT0805BRE0790R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0790R9L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0790R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0790R9L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0790R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0790R9L Details Description
Related parts for RT0805BRE0790R9L
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
001LF 12MM LATCH METRAL CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RJ45 K6 JACK CAT 6 UTP ALMOND datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf