Yageo RT0805CRD07102KL
RT0805CRD07102KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07102KL
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07102KL.pdf
Availability of RT0805CRD07102KL
QUANTITY
RT0805CRD07102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07102KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07102KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07102KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07102KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07102KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07102KL
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
GDT 230V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf