Yageo RT0805CRD07110KL
RT0805CRD07110KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07110KL
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07110KL.pdf
Availability of RT0805CRD07110KL
QUANTITY
RT0805CRD07110KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07110KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07110KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07110KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07110KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07110KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07110KL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 1MSPS 48LQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 2CH 24TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf