Yageo RT0805CRD07147KL
RT0805CRD07147KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07147KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07147KL.pdf
Availability of RT0805CRD07147KL
QUANTITY
RT0805CRD07147KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07147KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07147KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07147KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07147KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07147KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07147KL
CONSOLE ALUMINUM 6.68"L X 8.61"W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 79MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC AMP DRIVER RF 250M-4GHZ SOT89 datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE HD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf