Yageo RT0805CRD07147KL
RT0805CRD07147KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07147KL
Brief Description
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07147KL.pdf
Availability of RT0805CRD07147KL
QUANTITY
RT0805CRD07147KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07147KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07147KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07147KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07147KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07147KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07147KL
RES 2.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINIPINCER CLIP/BAN PLUG 48" BLK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL PROGRAMMABLE 3 COLOR datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR DUAL .100" datasheet.pdf