Yageo RT0805CRD07178RL
RT0805CRD07178RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07178RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07178RL.pdf
Availability of RT0805CRD07178RL
QUANTITY
RT0805CRD07178RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07178RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07178RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07178RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07178RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07178RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07178RL
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPST 8 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf