Yageo RT0805CRD071K24L
RT0805CRD071K24L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD071K24L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24KOHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD071K24L.pdf
Availability of RT0805CRD071K24L
QUANTITY
RT0805CRD071K24L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD071K24L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD071K24L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD071K24L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD071K24L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD071K24L Details Description
Related parts for RT0805CRD071K24L
REG 15V .75A 4.5/9VIN SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A TO-220 datasheet.pdf
LMH2 TRUEWHITE LED LIGHT SOURCE datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf