Yageo RT0805CRD071K6L
RT0805CRD071K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD071K6L
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD071K6L.pdf
Availability of RT0805CRD071K6L
QUANTITY
RT0805CRD071K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD071K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD071K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD071K6L
Related LinksRT0805C, RT0805CRD071K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD071K6L Details Description
Related parts for RT0805CRD071K6L
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI6 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XLATOR 16CH BUFF LL 40-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf