Yageo RT0805CRD07267RL
RT0805CRD07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07267RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07267RL.pdf
Availability of RT0805CRD07267RL
QUANTITY
RT0805CRD07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07267RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07267RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07267RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07267RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07267RL
RES SMD 365 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE 4A 50V KBU datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 115-120V PANEL MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 10W datasheet.pdf