Sullins Connector Solutions PTC16SFEN
PTC16SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC16SFEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PTC16SFEN.pdf
Availability of PTC16SFEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC16SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC16SFEN
Internal Part NumberEIS-PTC16SFEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC16SFEN
Related LinksPTC1, PTC16SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC16SFEN Details Description
Related parts for PTC16SFEN
CONN COVER FRONT 32POS MT .100 datasheet.pdf
RELAY SOCKET TRACK MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MIXER/OSC/PLL DIGITAL TSSOP38 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FLUSH SCKT 4POS M12 SPEEDCON datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf