Yageo RT0805CRD07300RL
RT0805CRD07300RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07300RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07300RL.pdf
Availability of RT0805CRD07300RL
QUANTITY
RT0805CRD07300RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07300RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07300RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07300RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07300RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07300RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07300RL
RES SMD 270K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DEVICE IEEE802.3 16TQFN datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf