Yageo RT0805CRD0730KL
RT0805CRD0730KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0730KL
Brief Description
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0730KL.pdf
Availability of RT0805CRD0730KL
QUANTITY
RT0805CRD0730KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0730KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0730KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0730KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0730KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0730KL Details Description
Related parts for RT0805CRD0730KL
CARD GUIDE SNAP-IN NAT 4.0X3.0" datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
DAC 10BIT DUAL W/SPI 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf