Yageo RT0805CRD0736R5L
RT0805CRD0736R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0736R5L
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0736R5L.pdf
Availability of RT0805CRD0736R5L
QUANTITY
RT0805CRD0736R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0736R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0736R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0736R5L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0736R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0736R5L Details Description
Related parts for RT0805CRD0736R5L
CONN SPADE SPRING SHORT 22-16AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
TOOL WIRING JIG FOR SOLDER JACK datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 630MA 1.58 OHM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
HF NICU NRS CPSA KCR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf