Yageo RT0805CRD0743RL
RT0805CRD0743RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0743RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0743RL.pdf
Availability of RT0805CRD0743RL
QUANTITY
RT0805CRD0743RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0743RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0743RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0743RL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0743RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0743RL Details Description
Related parts for RT0805CRD0743RL
COUPLING PWR LD/LDP/CD3 OFF WHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO HIFI TO247-15 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 40POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
WBP-PG29 STOPPING PLUGS BR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf