Yageo RT0805CRD0747RL
RT0805CRD0747RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0747RL
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0747RL.pdf
Availability of RT0805CRD0747RL
QUANTITY
RT0805CRD0747RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0747RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0747RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0747RL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0747RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0747RL Details Description
Related parts for RT0805CRD0747RL
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 78P2351R datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 78SCKT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf