Yageo RT0805CRD074K7L
RT0805CRD074K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD074K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD074K7L.pdf
Availability of RT0805CRD074K7L
QUANTITY
RT0805CRD074K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD074K7L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD074K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD074K7L
Related LinksRT0805C, RT0805CRD074K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD074K7L Details Description
Related parts for RT0805CRD074K7L
IC DAC QUAD +5V LP 10BIT 20-SSOP datasheet.pdf
IC BUFF HEX OPEN DRAIN 14SOIC datasheet.pdf
IGBT 440V 20A 125W DPAK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 12 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf