Yageo RT0805CRD0754R9L
RT0805CRD0754R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0754R9L
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0754R9L.pdf
Availability of RT0805CRD0754R9L
QUANTITY
RT0805CRD0754R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0754R9L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0754R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0754R9L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0754R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0754R9L Details Description
Related parts for RT0805CRD0754R9L
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT25 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 16BIT SPI 14TSSOP datasheet.pdf
TXRX FAST ETH EXT TEMP 64-PBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
BLADE HEX 5/32" 4" datasheet.pdf