Yageo RT0805CRD0754R9L
RT0805CRD0754R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0754R9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0754R9L.pdf
Availability of RT0805CRD0754R9L
QUANTITY
RT0805CRD0754R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0754R9L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0754R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0754R9L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0754R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0754R9L Details Description
Related parts for RT0805CRD0754R9L
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf