Yageo RT0805CRD076K2L
RT0805CRD076K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD076K2L
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD076K2L.pdf
Availability of RT0805CRD076K2L
QUANTITY
RT0805CRD076K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD076K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD076K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD076K2L
Related LinksRT0805C, RT0805CRD076K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD076K2L Details Description
Related parts for RT0805CRD076K2L
TRANS NPN DARL 45V 12A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
6116-01 CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 3POS 4M datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
MICRO 37C S 30" YEL NI datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf