Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBAW3C-56
FDD1-17251DBAW3C-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBAW3C-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBAW3C-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBAW3C-56
QUANTITY
FDD1-17251DBAW3C-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBAW3C-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBAW3C-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.6W
RPM2800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.650A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBAW3C-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBAW3C-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBAW3C-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBAW3C-56
CONV DC-DC 48V IN 1.2V OUT 18W datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10.2A 1212-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 35MM datasheet.pdf
CONTACT PIN 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf