Yageo RT0805CRD0773R2L
RT0805CRD0773R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0773R2L
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0773R2L.pdf
Availability of RT0805CRD0773R2L
QUANTITY
RT0805CRD0773R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0773R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0773R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0773R2L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0773R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0773R2L Details Description
Related parts for RT0805CRD0773R2L
DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SRT datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 25MA 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #10 SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf