Yageo RT0805CRD07931KL
RT0805CRD07931KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07931KL
Brief Description
RES SMD 931K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07931KL.pdf
Availability of RT0805CRD07931KL
QUANTITY
RT0805CRD07931KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07931KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07931KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07931KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07931KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07931KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07931KL
TERM DISC W/STB 300V 10A WM BLUE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A SOLDER TERM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf