Yageo RT0805CRE07118KL
RT0805CRE07118KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07118KL
Brief Description
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07118KL.pdf
Availability of RT0805CRE07118KL
QUANTITY
RT0805CRE07118KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07118KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07118KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07118KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07118KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07118KL Details Description
Related parts for RT0805CRE07118KL
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 80MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC INVERTER HEX HS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HDR 40POS VERT TIN 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BRIDGE RECT 11A 200V datasheet.pdf