Yageo RT0805CRE0714KL
RT0805CRE0714KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0714KL
Brief Description
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0714KL.pdf
Availability of RT0805CRE0714KL
QUANTITY
RT0805CRE0714KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0714KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0714KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0714KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRE0714KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0714KL Details Description
Related parts for RT0805CRE0714KL
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CARD RACK KIT 6UX19X15.75 FRAME datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 73A TO252-3 datasheet.pdf
PMU+CHGR+8 LDO+1 BUCK 30USMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf