Yageo RT1206FRE0793K1L
RT1206FRE0793K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0793K1L
Brief Description
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0793K1L.pdf
Availability of RT1206FRE0793K1L
QUANTITY
RT1206FRE0793K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0793K1L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0793K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0793K1L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0793K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0793K1L Details Description
Related parts for RT1206FRE0793K1L
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT YELLOW datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PIR ANALOG 170UA WHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK 02 CKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf