Yageo RT0805CRE0723R7L
RT0805CRE0723R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0723R7L
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0723R7L.pdf
Availability of RT0805CRE0723R7L
QUANTITY
RT0805CRE0723R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0723R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0723R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0723R7L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0723R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0723R7L Details Description
Related parts for RT0805CRE0723R7L
IC OPAMP GP 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
15UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf