Vishay/Dale RNC50H3972DSRSL
RNC50H3972DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3972DSRSL
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3972DSRSL.pdf
Availability of RNC50H3972DSRSL
QUANTITY
RNC50H3972DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3972DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3972DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3972DSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3972DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3972DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3972DSRSL
SWITCH RT ANGLE SEALED 2 SEC 50V datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf