Yageo RT0805CRE07267RL
RT0805CRE07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07267RL.pdf
Availability of RT0805CRE07267RL
QUANTITY
RT0805CRE07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07267RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07267RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07267RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07267RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07267RL
RES SMD 9.09KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf