Yageo RT0805CRE07470KL
RT0805CRE07470KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07470KL
Brief Description
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07470KL.pdf
Availability of RT0805CRE07470KL
QUANTITY
RT0805CRE07470KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07470KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07470KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07470KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07470KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07470KL Details Description
Related parts for RT0805CRE07470KL
CONN HEADER 64POS .100 L.104 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 191 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf