Yageo RT0805CRE07523RL
RT0805CRE07523RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07523RL
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07523RL.pdf
Availability of RT0805CRE07523RL
QUANTITY
RT0805CRE07523RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07523RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07523RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07523RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07523RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07523RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07523RL
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf