Yageo RT0805CRE07634RL
RT0805CRE07634RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07634RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07634RL.pdf
Availability of RT0805CRE07634RL
QUANTITY
RT0805CRE07634RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07634RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07634RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07634RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07634RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07634RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07634RL
CONN HEADER 68POS STR THRU HO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58U datasheet.pdf
CONN CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS SKT CRIMP datasheet.pdf