Ohmite WLAR020FE
WLAR020FE picture photo
Mfg. Part Number
WLAR020FE
Brief Description
RES 0.02 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR020FE.pdf
Availability of WLAR020FE
QUANTITY
WLAR020FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR020FE
Internal Part NumberEIS-WLAR020FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR020FE
Related LinksWLAR, WLAR020FE Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR020FE Details Description
Related parts for WLAR020FE
ADAP SCSI INTERNAL 1TERM PASSIE datasheet.pdf
CONN MINI-DIN 4PIN FEM VERTSCREW datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 60SEC DIN MNT datasheet.pdf
CONN SFP+ 1X1 CAGE PRESSFIT NCKL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2" 350MM datasheet.pdf