Yageo RT0805DRD0712R1L
RT0805DRD0712R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0712R1L
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0712R1L.pdf
Availability of RT0805DRD0712R1L
QUANTITY
RT0805DRD0712R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0712R1L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0712R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0712R1L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0712R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0712R1L Details Description
Related parts for RT0805DRD0712R1L
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 16V 0201 datasheet.pdf
IC MIXER 0HZ-700MHZ DWN 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf