Yageo RT0805DRD0720R5L
RT0805DRD0720R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0720R5L
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0720R5L.pdf
Availability of RT0805DRD0720R5L
QUANTITY
RT0805DRD0720R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0720R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0720R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0720R5L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0720R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0720R5L Details Description
Related parts for RT0805DRD0720R5L
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER TYPE A 110POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE 5A 440V OFFSET BOLTED datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 35MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf